Vill du skapa dina egna spel? I vår kurs får du chansen att lära dig grunderna i programmering med Scratch! Vi kommer att utforska hur man använder algoritmer, funktioner och variabler för att skapa egna interaktiva spel.
Under kursen får du bland annat lära dig:
Kursen har begränsat antal platser så anmäl dig idag!
Inga förkunskaper behövs – bara en nyfikenhet att testa och ha kul!
Kodcentrums ledare är kunniga och engagerade programmerare som brinner för att ge barn och unga en meningsfull fritid. Inför den här kursen har de även gått Medborgarskolans utbildning för kursledare. Alla kursledare som jobbar med kurser för deltagare under 18 år måste alltid lämna in utdrag från polisens belastningsregister.
Medborgarskolan är ett humanistiskt studieförbund som hjälper dig att växa som individ. Vi har ett brett kursutbud, stor musikverksamhet och samarbete med föreningar och grupper inom många olika ämnen. Deltagarna är i alla åldrar och med olika bakgrunder och intressen. Medborgarskolans främsta verksamhet är folkbildningsverksamheten.
Folkbildning är ett sätt att lära sig nya saker utanför vanliga skolor. Det sker på platser som bibliotek, folkhögskolor, studieförbund och genom föreläsningar. Målet är att ge alla i samhället en chans att lära sig nya kunskaper och utveckla nya tankesätt på ett demokratiskt och rättvist sätt.