
Yogagurun Mattias Runnquist: ˝Shit, det är ju det här jag ska göra˝
Allt började med en bok! En mycket speciell bok, som förmodligen innehöll något som lockade, attraherade och tilltalade. För utan boken hade Ludvikas egen ”yoga...
I yin yoga intas varje position med hjälp av tyngdkraften och tillsammans med fokus på andningen underlättar vi för kroppens muskler att slappna av. Vi stannar ca 3-5 minuter i varje position, på så vis stimuleras och töjs bindväven/fascian som håller samman kroppens samtliga organ och muskler. Yin yoga är ett bra komplement till annan fysisk aktivitet såsom löpning eller mer dynamiska yogastilar och passar särskilt bra om man känner sig stel.
Upplägg:
-Landa skönt på mattan, med lätta rörelser för att känna in kroppen ordentligt.
-Olika Yin yoga positioner
-Andningsövningar/Meditation/Stillhet.
FÖR VEM?
Alla är välkomna oavsett erfarenheter.
Kursen kan komma att ges på engelska om det finns internationella deltagare med.
Kursledare
Helena Frentzell, är utbildad dansare, arbetsterapeut men arbetar nu som yogalärare. Sedan 2015 har hon fördjupat sin yogapraktik och deltagit i flertalet workshops med internationella lärare. Hennes yogaresa har också tagit henne till Mysore, Indien, dit hon gjort två månadslånga resor för att studera med R. Sharath Jois.
Helena undervisar i Yinyoga, Hathayoga, Ashtangayoga i Malmö/Lund samt assisterar/vikarierar regelbundet på våra Ashtanga Mysore klasser.
Kursmaterial
Mjuka yogamattor med tillbehör finns i lokalen att nyttjas. Du kan självklart ta med egen yogamatta om du vill det.
Bra att veta
Uppehåll 21/4 Annandag påsk
Ta med mjuka och behagliga kläder. Inga mobiler på under klassens gång.
Har du speciella hälsoproblem meddela gärna detta innan kursstart så att kursledaren är medveten om detta.
Är du berättigad till någon form av rabatt (20% för student/senior) eller speciellt erbjudande är det viktigt att du väljer Medborgarskolan faktura (under fler betalningsmetoder) och skriver i meddelande vad det gäller.
ANVÄND DITT FRISKVÅRDSBIDRAG HOS OSS!
Betala in kursavgiften och kontakta oss efteråt på: 075-241 68 50 / region.syd@medborgarskolan.se och begär kvitto till din arbetsgivare.
Epassi:
Anmäl dig till kursen som vanligt och skriv i meddelanderutan att du betalar genom epassi. Välj betalningsmetod: Medborgarskolan faktura
Via Epassis (app/hemsida) väljer du det belopp du vill använda hos Medborgarskolan, beroende på hur mycket du har din pott.
Deltagaravgift: 1 075 kr
Summa: 1 075 kr