Ort
Uppsala
Startdatum
1 Apr 2025
Tid
17:00-18:30
Antal tillfällen
5 st
Ledare
Eva Lendel
Nummer
24549
Pris
1 890 kr

Om arrangemanget

Denna kurs riktar sig till dig som vill få en bra start tillsammans med din valp. Den självklara kursen för dig som fått hem en valp nyligen, för att få såväl kunskap som positiv start ihop. Träningen är kravlös och baserar sig på att ta tillvara på valpens naturliga följsamhet, nyfikenhet och stora vilja att lära.

Målet med kursen är att du som ägare ska få tillräckligt med kunskap om valpen för att sedan kunna börja bygga upp en bra och trygg relation som möjligt. På kursen kommer vi jobba anpassat efter individen och lära oss hur vi ska gå tillväga för att få en så bra grund som möjligt i vardagslydnad, följsamhet och samarbete. Vi jobbar endast med positiv inlärning på våra kurser.

Innehåll

Vi arbetar bland annat med:

  • Kontakt & relation
  • Inlärningsmetoder
  • Inkallning
  • Aktivitet & passivitet
  • Koppel gående
  • Och mycket mer annat skoj!

Det ingår även information om valpen och dess utveckling samt vad du som hundägare behöver veta och fokusera på under valpens uppväxt.

Upplägg

Kursen hålls utomhus. Under 5 tillfällen kommer teori varvas med praktiska övningar. Vi kommer jobba utifrån varje ekipage och era grunder, tidigare kunskaper och önskemål. Det kommer även finnas tid för frågor och diskussioner.

.

Förkunskaper

Inga förkunskaper krävs Kursen vänder sig till valpar från 10 veckor och upp till 6 månaders ålder

Kursledare

Eva Lendel är hundcoach och hundinstruktör. Hon utbildade sig till djurvårdare och har arbetade med både vilda och tama djur. Efter 20 år med kattutställningar köpte hon sin första hund, Ajax, och de blev terapihundsekipage. Hon startade sitt eget Hundcenter och brinner för att lära ut kunskap om hundens beteende. Hennes största drivkraft är att ge hundförare den kunskap som behövs för ett lyckat samarbete med hunden. Eva tränar och tävlar med sin engelska springerspaniel Lykka inom viltspår, nosework, specialsök och rallylydnad. Hon har även medverkat till boken "Jaktledaren" av Owe Eliasson.

Kursmaterial

Det ingår inget skrivet kursmaterial men ta gärna anteckningar om du vill.

Under den termin som du är kursdeltagare hos Medborgarskolan får du även 6 % rabatt på Bokus och 10 % rabatt på Akademibokhandeln. Rabatten gäller böcker, pappers- och kontorsvaror. Kontakta oss för att få rabattkoden.

Tips på vidareutveckling

Prata med kursledaren eller titta gärna efter fler hundkurser här på länken!

Fortsättningskurs efter valpkursen är Unghundskurs

Bra att veta

Meddela namn, ras och ålder på hunden vid anmälan.

Är ni flera i familjen som vill delta vill vi att en person är hundförare/gång. Resterande ska vara åhörare och ska också anmälas i förväg till oss på Medborgarskolan. Skriv fullständig personnummer på åhöraren i meddelande fältet vid anmälan.

Alla hundar som går kurs hos oss på Medborgarskolan måste vara friska och vaccinerade enligt gällande regler (SKK:s regler för vaccin). Vaccinationen måste vara fullgjort utifrån hundens ålder.

Hos oss på Medborgarskolan är alla deltagare och ledare försäkrade under aktiviteten/kursen samt till och från aktiviteten/kursen. Försäkringen omfattar ej egendom eller djur.

Ort

Medborgarskolan Uppsala (Bergsbrunnagatan)

Bergsbrunnagatan 20, Uppsala

Visa på karta

Pris

Deltagaravgift: 1 890 kr

Summa: 1 890 kr

Relaterade artiklar

Visa föregående artikel
Hundar på rad
Djur och natur

Förbered dig inför valpköpet

Se till att ha tid och åter tid. Det är det främsta rådet från hunduppfödaren Annika Frick, som driver Bergqvistens kennel, på frågan om hur man ska förbereda s...

Publicerad:
Marie Stenquist
Läs vidare om "Förbered dig inför valpköpet"
Visa nästa artikel

Vad vill du lära dig mer om?

Utforska ämnesområde