Ort
Uppsala
Startdatum
7 Jul 2025
Tid
18:00-21:00
Dagar
Mån, Tis
Antal tillfällen
2 st
Nummer
25065
Pris
1 395 kr

Om arrangemanget

Två härliga kvällarna med fokus på drejning! Välkommen till en sommarkurs där du får prova på att dreja, leka med lera och låta kreativiteten flöda. Passar både nybörjare och dig som bara vill testa något nytt.

I den här kursen fokuserar vi endast på drejning och du som en av max sju deltagare får full tillgång till en egen drejskiva under hela kursen. Du får möjlighet att verkligen komma igång med drejningen eller utveckla dina befintliga kunskaper.

Innehåll

Våra keramikkurser är öppna för alla, oavsett tidigare erfarenhet, oavsett om du är nybörjare eller mer erfaren. Varje deltagare utvecklas i sin egen takt med stöd från våra kompetenta kursledare.

Upplägg

Kursen går 2 gånger på måndag och tisdag under v28, mellan kl 18.00 - 21.00. Kursledaren kommer att glasera dina alster. Cirka två-tre veckor efter avslutad kurs kan du hämta dina färdiga alster.

Förkunskaper

Inga förkunskaper krävs, både nybörjare och mer erfarna är varmt välkomna. Du jobbar på ditt eget projekt utifrån din kunskapsnivå.

Tips! Oavsett om du är nybörjare eller har gått kurser tidigare kan det vara bra att ha tänkt ut vad du vill göra innan kursen startar. Försök hitta inspirationsbilder inför första kurstillfället för att utnyttja tiden maximalt.

Kursledare

Alla våra kursledare genomgår Medborgarskolans introduktionskurs och erbjuds ett gediget internt utbildningsprogram med möjlighet till fortsatt individuell utveckling.

Kursmaterial

Allt material tillhandahålls av Medborgarskolan. Vi använder oss av olika stengodsleror och glasyrer. Materialkostnaden för lera, inklusive glasyr och bränning, är 85 kr/kg. Materialet betalas via Swish på plats. Leran och glasyrerna finns alltid tillgängliga i kurslokalen. 

Bra att veta

  • Bär oömma kläder och skor, och tänk på att det är svårt att hantera lera med långa naglar och smycken.
  • Hos oss på Medborgarskolan är alla deltagare och ledare försäkrade under aktiviteten/kursen samt till och från aktiviteten/kursen.
  • I vår lokal finns kylskåp och mikro. Medborgarskolan bjuder på kaffe och te.
  • OBS! Det är högt tryck på våra keramikkurser och man kan därför anmäla sig som reserv. Om man missar ett kurstillfälle finns ingen möjlighet att ta igen det. Missar man glaseringstillfället har man möjlighet att gå på ett uppsamlingstillfälle i mitten eller slutet av terminen.
  • För inspiration, gå gärna med i Facebook-gruppen "Medborgarskolans Hantverkscentrum på Ekeby Bruk". Observera att gruppen endast är till för inspiration. För kundtjänstärenden ska du kontakta Medborgarskolan via telefon eller mail. Du hittar våra kontaktuppgifter här.

Visste du att?

Medborgarskolan Uppsala är miljödiplomerade sedan 2016. Läs mer om vårt hållbarhetsarbete här.

Folkbildning

Grundtanken med folkbildning är att deltagarna i samverkan med kursledaren lär av varandra. Arbetsformerna är demokratiska och engagerande och lärandet aktivt. Deltagarna söker och bygger sin egen kunskap genom dialog, interaktion och reflektion med andra. Genom bra kommunikation har kursledaren möjlighet att anpassa kursen tillsammans med deltagarna under kursens gång.

I den anrika tegelbyggnaden på Ekeby Bruk finner du Medborgarskolans Hantverkscentrum. Här får du chansen att skapa med lera i vår fantastiska keramikverkstad, precis som konstnärerna för Upsala-Ekeby gjorde fram till 1970-talet. Välkommen till en plats full av historia och lustfyllt lärande!

Ort

Ekeby Bruk 4G

Ekeby Bruk, Uppsala

Visa på karta

Pris

Deltagaravgift: 1 395 kr

Summa: 1 395 kr

Relaterade artiklar

Visa föregående artikel
Konst och hantverk

Från lärare till keramiker

Med en bakgrund som klasslärare och en passion för keramik, har Johanna Sten hittat sin plats som kursledare på Medborgarskolan. Hennes resa, från kvällskurser ...

Publicerad:
Anna Fuhrman
Läs vidare om "Från lärare till keramiker"
Roffen-leder-keramikkurser-på-Medborgarskolan
Konst och hantverk

Kunskapen sitter i händerna

Att skapa i lera kan verka enkelt, härligt och kravlöst – och på många sätt är det just så. Men öppnar vi dörren till keramikens värld finns mängder av kunskap ...

Publicerad:
Rebecca Hagman
Läs vidare om "Kunskapen sitter i händerna"
Visa nästa artikel

Vad vill du lära dig mer om?

Utforska ämnesområde