
Akvarellmålning ger inspiration och förlänger sommaren för den som vill
I takt med att våren och sommaren närmar sig vaknar naturens egen färgpalett till liv. På Medborgarskolan är kursverksamheten ständigt igång och några som ser ...
Vi utforskar komposition, färg, form och uttryck. Vi använder stilleben eller bilder som inspiration till målningarna. Du kan välja att arbeta enbart i ett av färgmaterialen eller kombinera båda. . Grunderna i teckning ingår. Gemensamma genomgångar varvas med individuell vägledning. För nybörjare och erfarna. Om vädret tillåter målar vi utomhus.
Vi träffas 3 dagar veckan efter midsommar, måndag-onsdag kl 10.00-13.00.
Kursen är riktad till dig som är över 14 år.
Inga förkunskaper krävs. Kursen vänder sig både till dig som är nybörjare och till dig som målat tidigare. Undervisningen sker efter deltagarnas olika förutsättningar.
Nina Wedborn undervisar i teckning , målning skulptur och design på Viktor Rydberg Gymnasium i Stockholm sedan 2002. Utbildad vid Konstfack, Stockholms universitet, Lärarhögskolan samt Capella gården.
Samtliga ledare på Medborgarskolan har mångåriga ämneskunskaper och pedagogisk erfarenhet.
Material ingår inte i kursavgiften. Du behöver bland annat färg och penslar i olika storlekar.. Mer information kommer i kurskallelsen.
Du kan med fördel gå flera terminer i rad och utveckla ditt eget måleri. Det finns många olika moment att arbeta med och fördjupa dig inom.
Alla våra målerikurser hålls i vår målerilokal på Pyrolavägen 11, vid Skärsätra torg.
Du får en kallelse till kursen med definitivt startdatum cirka en vecka före kursstart.
Önskar du delbetala kursen? Ange detta i noteringsfältet vid din webbanmälan.
Under den termin som du är deltagare hos Medborgarskolan får du 6 % rabatt på Bokus och 10 % rabatt på Akademibokhandeln. Läs mer om hur du gör här.
Deltagaravgift: 1 595 kr
Summa: 1 595 kr