
Dags för julgodis!
Vintertiden är här och vi närmar oss jul. Julen innebär tid för gemenskap med släkt och vänner. Samt självklart god mat och dryck.
Under en dag kommer du få kunskap om olika sorters mjöl och tekniker för att kunna baka ditt eget bröd. Vi varvar kortare teoretisk genomgång med att baka vårt eget bröd tillsammans.
Du får såklart ta med dig det du bakat hem efter kursen.
Kursen hålls i Medborgarskolans utbildingskök på Fanfaren, Karlstad. Här kan du se en kortfilm på köket Utbildningsköket Karlstad
Inga förkunskaper krävs.
Ingredienser och recept ingår i kurspriset.
Under den termin som du är kursdeltagare hos Medborgarskolan har du en del förmåner du kan använda, exempelvis 6 procent rabatt hos Bokus och 10 procent rabatt hos Akademibokhandeln. Mer om våra förmåner.
Eden Mengisteab älskar baka tårtor, bröd och göra fina dekoration och konstnärligt tårtor. Hon driver eget företag "Edens bröd och mat" där hon bakar tårtor, kakor, bröd och caterar till företag, privatkunder, barnkalas och bröllop. 2018 vann Eden med sin nya skapelse skrädtårta i Värmland. Och hon var en av finalister i Mack-SM. Eden är inspirerande och kreativ i sitt arbete.
Eden kom på tredjeplats i 2023 års Mack-SM, här finns en liten video på facebook när hon förbereder sin finalmacka. Finalistmacka Eden 2023
Alla våra ledare har genomgått Medborgarskolans pedagogiska grundkurs som är anpassad för vuxenutbildning.
Vi har ett stort urval av matlagningskurser, kom direkt till våra kurser inom mat&dryck genom att klicka här
Deltagaravgift: 990 kr
Summa: 990 kr