Ort
Vännäs
Startdatum
3 Apr 2025
Tid
18:00-21:00
Dag
Torsdag
Antal tillfällen
1 st
Ledare
Victoria Kreuger
Nummer
59349
Pris
250 kr

Om arrangemanget

Hur fel kan det egentligen gå om du saknar eller har för lite kunskap om klimakteriet? Hur stor är risken att du någon gång påverkas av klimakteriet?

Vad är klimakteriet?

De frågorna och många fler får ni besvarade under föreläsningen med Klimakteriepedagogen Susanne Lohman.

Föreläsaren

Susanne har en bakgrund som chef, ledare och pedagog. Hon jobbar på organisatorisk nivå med utbildningar på arbetsplatser för att få ner sjukskrivningstalen bland kvinnor.

Susanne belyser problemet med sina egna upplevelser, ur ett arbetsplatsperspektiv samt ur ett medmänskligt perspektiv. För även om det är kvinnor som ska gå igenom den här perioden i livet så påverkas alla runtomkring dem, partners, chefer och kollegor på ett eller annat sätt.

Ledorden under kvällen är

  • Kunskap
  • Trygghet
  • Attityd

Föreläsningen efterföljs av gruppdiskussion kopplade till ledorden där man ges möjlighet att diskutera innehållet i föreläsningen.

Vi håller på i ca 2,5 timmar. Arrangemanget är ett samarbete med Klimkteriapedagogen Susanne Lohman.

Alla är välkomna, kvinnor, män, barn och barnbarn. Alla kan ha nytta av att få mer kunskap och förståelse om klimakteriet.

Föreläsningen går digitalt via zoom.

Vi ses på Medborgarskolan i Vännäs (Köpmangatan 15) och kopplar upp oss och deltar i föreläsningen digitalt och efter föreläsningen diskuterar temat i gruppen.

Ort

Medborgarskolan

Köpmangatan 15, Vännäs

Visa på karta

Pris

Deltagaravgift: 250 kr

Summa: 250 kr

Vad vill du lära dig mer om?

Utforska ämnesområde