Pop, rock eller blues, oavsett genre har gitarren sin givna plats i musiken. Tillsammans med Olof utvecklar du din musikalitet, lyssningsförmåga, teknik och repertoar. Du som är helt nybörjare lär dig spela gitarr från grunden i en takt som passar din inlärningsförmåga. Innehållet utformas i samråd mellan läraren och deltagaren för att du ska lära sig så mycket som möjligt.
Lektionerna är 45min, 4 tillfällen i rad. Efter anmälan blir du kontaktad av kursledaren för att bestämma startdatum, dag och tid för undervisningen. Det är därför viktigt att du anger en korrekt mailadress och telefonnummer vid anmälan. Medtag egen gitarr och eventuella önskemål på låtar. Gitarr finns även att låna på plats om så önskas.
Du behöver inte ha spelat gitarr tidigare för att ta enskilda lektioner hos oss. Undervisningen anpassas efter dina önskemål och behov. Därför passar denna undervisningsform både dig som är helt nybörjare.
Olof Geijer är en erfaren gitarrist och gör alltid sitt bästa för att ta ditt gitarrspel till nästa nivå. Vare sig du kommer med en akustisk gitarr eller en elgitarr så kommer han kunna hjälpa dig med allt från visor till gitarrsolon.
Det är något speciellt med våra kursledare! Alla våra kursledare genomgår Medborgarskolans introduktionskurs och erbjuds ett gediget internt utbildningsprogram med möjlighet till fortsatt individuell utveckling.
Deltagaravgift: 1 350 kr
Summa: 1 350 kr