Dans och teater

Från Broadway till Uppsala – Eva Karlsson om livet, skratt och lärandet

Eva Karlsson har alltid gått sin egen väg. Efter tre decennier utomlands är hon tillbaka i Uppsala – men långt ifrån färdig med att utforska livet. Från skådespeleri i New York till undervisning i psykisk hälsa och franska har hon samlat på sig unika erfarenheter – och nu vill hon inspirera andra genom sina kurser.

– Det har alltid lockat mig att se världen, uppleva äventyr, skratta, känna och verkligen leva, säger hon.

Från Broadway-drömmar till psykodrama

Evas resa började som reseledare i Grekland, Spanien och Österrike, innan hon sökte sig till Frankrike för att studera språk och litteratur. Under en semester i New York tog hon en chansning och sökte in till den legendariska Lee Strasberg Theatre Institute, där stjärnor som Marilyn Monroe och Al Pacino en gång studerat. Hon kom in – och stannade i 13 år.

Under sin tid i New York sjöng Eva in ett album, studerade film vid New York Film Academy och skrev, regisserade samt spelade i sina egna kortfilmer. Hon försörjde sig delvis genom att spela backgammon – och vann till och med ett lägenhetskontrakt i en omgång tärningsspel.

– Jag har levt ett väldigt äventyrligt liv och det har alltid handlat om att följa min nyfikenhet och passion.

Väl tillbaka i Sverige utbildade hon sig till psykodramatiker och coach, där hon använder teater och rollspel för att hjälpa andra att förstå sig själva och sina känslor.

– Rollspel är ett otroligt kraftfullt verktyg. När man spelar en annan roll kan man våga prata om saker som känns svåra. Och framför allt kan man skratta!

Lustfyllt lärande och att våga göra fel

Evas filosofi kring lustfyllt lärande genomsyrar allt hon gör. Oavsett om det handlar om att undervisa i franska, hålla vinprovningar eller stärka självkänslan genom teater, är hennes mål att göra undervisningen lekfull och befriande.

– Jag gillar att överraska mina deltagare. Första lektionen i franska fick de gå in genom dörren och presentera sig på franska – trots att de knappt kunde ett ord! De skrattade och plötsligt var all rädsla borta.

Hon understryker vikten av att släppa kontrollen och våga kasta sig ut i det okända.

– Det är helt okej att säga fel. Vi lär oss bäst när vi skrattar och slappnar av.

Undervisade kungligheter – och älskar Frankrike

Under flera år arbetade Eva med att föreläsa om psykisk hälsa och ledde rollspel för skolungdomar. Ett av de mest minnesvärda ögonblicken var när hon fick undervisa för prins William och Kate Middleton, tillsammans med kronprinsessan Victoria och prins Daniel.

Men hennes kärlek till Frankrike är lika djup som hennes engagemang för psykisk hälsa. Hon har bott och studerat i Montpellier, pratar flytande franska och håller i språklektioner på Medborgarskolan.

– Frankrike är passion! Det handlar om att leva med alla sinnen vidöppna, att njuta av mat, språk och film.

Framtiden: fler äventyr och fortsätta inspirera

Idag bor Eva i det hus hon ärvt efter sin far – ett hem fyllt av konst, instrument och kreativa möjligheter. Hon har nyligen skrivit en roman och har planer på att skriva en pjäs. Men framför allt vill hon fortsätta inspirera andra genom sina kurser på Medborgarskolan.

– Livet är för kort för att bara sitta hemma och göra det man alltid gör. Det finns så mycket att vara nyfiken på! Att vara kreativ är att vara levande.

Och när man pratar med Eva är det svårt att inte smittas av hennes energi. Hon är ett levande bevis på att det aldrig är för sent att lära sig något nytt, kasta sig ut i det okända – och skratta hela vägen dit.